P
oczątek sierpnia to pełnia lata - słońce, ciepło, zapachy, kolory; koniec miesiąca, to już zapowiedź złotej polskiej jesieni. Nacieszmy się więc ogrodem, póki ciepło, kolorowo, bajecznie. Na szczęście prace pielęgnacyjne nie są już tak absorbujące jak wiosną.
- Teraz zbieramy plony swojej pracy w sadzie, warzywniku i relaksujemy się w kwitnącym ogrodzie.
- Przycinamy też wierzby Hakuro-nishiki, usuwamy przekwitłe pędy krzewuszek, róż.
- Kończymy już nawożenie roślin owocowych i ozdobnych, jako iż kończą już wegetację, pędy drewnieją i przygotowują się do spoczynku zimowego.
- Wyjątkiem są trawniki, które możemy jeszcze dokarmiać po koszeniu i truskawki, które zawiązują teraz pąki na następny rok.
- Sierpień to już ostatni termin w roku na strzyżenie żywopłotów. Wycinamy 1/4 do 1/5 gałęzi. Zasadnicze cięcie przeprowadzimy wiosną.
- Przy samej ziemi usuwamy pędy malin, które już owocowały i najstarsze pędy porzeczek, agrestów.
- Jest to idealna pora na sadzenie truskawek, zdążą się ukorzenić przed zimą i zaowocują w następnym roku.
- Dzielimy byliny, które będą kwitły wiosną i wczesnym latem.
- Przygotowujemy miejsce dla roślin cebulowych: krokusów, narcyzów, tulipanów - zaczynamy je sadzić już w końcu sierpnia.
- Skrzynki balkonowe, w których przekwitły już kwiaty jednoroczne (lub ucierpiały w trakcie urlopu) uzupełniamy pięknie kwitnącymi wrzosami, dabecjami, astrami marcinkami (michałkami), bylinami o kolorowych liściach (szałwia, żurawka, santolina).
- W wolne miejsca w ogrodzie (po kwiatach jednorocznych, po warzywach) wysiewamy rośliny na nawóz zielony (gorczyca, facelia, żyto). Przyorane (przekopane) jesienią wzbogacą glebę w składniki pokarmowe.